Almanya’da İş Dünyası Güveni Çöktü

Almanya’da iş dünyası güveni, ekonominin ‘durgunluk ve resesyon arasında sıkıştığı’ uyarıları eşliğinde on aylık bir düşüşle en düşük seviyeye geriledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi üzerine daha fazla karamsarlık çökerken, IFO Enstitüsü, Alman şirketleri arasındaki moral endeksinin bu ay yeniden düştüğünü bildirdi.

Resmi veriler aynı zamanda yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve sınırlı ihracatın etkisiyle Alman ekonomisinin -Avrupa’nın ‘hastalıklı adamı’ olarak adlandırılan- yılın ikinci çeyreğinde büyüyemediğini gösterdi.

Bu, geçen yılın son çeyreği ve bu yılın başında yaşanan iki çeyreklik daralmanın ardından Almanya’nın resesyona girmesine neden oldu.

Resesyon resmi olarak sona erdi çünkü ekonomi bu yılın ikinci çeyreğinde yeniden daralmadı. Ancak, Almanya’nın yılın ikinci yarısında başka bir durgunluk yaşama ihtimali endişe kaynağı.

DZ Bank analisti Claus Niegsch, “Ekonomik toparlanma olasılıkları şu anda umut vaat etmiyor.” dedi ve “Bu yılın son iki çeyreğinde muhtemelen başka bir resesyona gireceğiz.” şeklinde konuştu.

ING Bank ekonomisti Carsten Brzeski ise “Alman ekonomisinin durgunluk ve resesyon arasında sıkışmış halde olduğunu hala görüyoruz.” dedi.

En son verinin, “ülkenin ekonomik zayıflığının kısa ömürlü olacağını umanlara daha fazla soğuk su döktüğünü” ifade etti.

IFO, iş iklimi endeksinin Temmuz’daki 87.4’ten Ağustos’ta 85.7’ye düştüğünü bildirdi. Reuters tarafından anket yapılan analistler Ağustos ayı okumasını 86.7 olarak tahmin etmişlerdi.

IFO Başkanı Clemens Fuest, “Alman ekonomisi henüz tehlikeden uzak değil.” dedi.

“Almanya’da İş Dünyası Güveni Çöktü” üzerine bir yorum

Yorum yapın