Altın Gümüş Borsalar ve Kripto Paralar Amerika’nın Tarım Dışı İstihdam Rakamlarını Bekliyordu

Geçen ay Amerika’da tarım dışı istihdam yani Amerika’da kaç kişinin işe girdiği bugün açıklandı. Altında gümüşte borsalarda kripto paralarda bir düşüşe sebep olur yine diye korkuluyordu. Ve piyasalar analistler bu sefer doğru tahmin etti 236.000 olarak açıklandı yani beklentiye çok yakın.

Geçen ay Amerika’da 236.000 kişi işe girmiş. 6 ayın ortalaması 344.000 yani ciddi bir düşüş var. Bu iş gücü piyasası zayıflıyor demek. Bu FED’in yani Amerikan merkez Bankası’nın faiz artırımlarını bitirmek için ileri sürdüğü koşuldu.

Altında, gümüşte, borsalarda ve kripto paralarda güçlü yükselişler görmeliydik ama görmedik. Neden?

Çünkü bugünkü verinin alt detayları o kadar parlak o kadar da iyi değil. Evet işe giren insan sayısında azalma var ama işsizlik oranı Amerika’da geriledi. Geçen ay artmıştı %3.4’ten %3.6’a bu ay %3.5’e geri çekildiği açıklandı. Yani iş gücü piyasası işsizlik azaldığına göre aslında pek de zayıflamış filan değil.

İş gücüne katılım oranı, yani çalışan insan sayısının toplam nüfusa oranı buna iş gücüne katılım oranı deniyor. Onda da bir artış var, %62.5’ten %62.6’ya yükseldi. Yani İşsizlik tarafı, işgücüne katılım oranı tarafı pek de iyi değil.

Hem bir tarafta artı kutup var, işe giren insan sayısındaki azalma bir tane piyasa açısından, tabii ki bir tarafta eksi kutup var o da işsizlikteki düşüş ve iş gücüne katılım oranındaki artış. İkisi birbirini dengelediği ve sonuçta bugün altın ve gümüş bugünkü veri sonrasında pek hareket etmedi, yerinde saydılar.

Dünya piyasalarında Ons altının dün 2.008 dolardaydı bugün de veri sonrasında yine 2.008 dolarda yani yatay bir hareket var, altın ve gümüş yerinde saydı ama işsizlik düştüğü ve iş gücüne katılım oranı arttığı için Amerikan merkez bankası’ndan önümüzdeki toplantısında yani Mayıs ayı toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım beklentisi bu veri sonrasında bugün ağırlık kazandı.

Birbirine yakındı oranlar yani piyasanın %50’si neredeyse yarısı Mayıs ayında hiç faiz arttırım beklemiyordu. Bu hafta % 50’si ise bir 25 baz puanlık faiz artırım bekliyordu. Ama bugünkü veri sonrasında 25 baz puan ihtimali piyasanın verdiği ihtimal bir anda %60’ın üzerine çıktı. Yani bu işsizlikteki azalma ve iş gücüne katılım oranındaki yükseliş piyasanın FED’den şimdi bir faiz artırımı beklemesine neden oldu. Bu da doların yani Amerikan parasının güçlenmesini sağladı.

Yorum yapın