Avrupa’da Dolar’ın Değeri Düşüyor. Türkiye’de Dolar ve Euro Artıyor.

Dolar Türkiye’de TL karşısında yüksek ama dünyada da Dolar endeksi düşüyor dolar euro karşısında sterlin karşısında değer kaybediyor. Çünkü FED’e dahil Amerikan Merkez Bankası’na dair beklentiler değişti.

Kısa süre öncesine kadar FED’in Amerikan Merkez Bankası’nın politika faizini geçen senenin mart ayında başladığı faiz artırımıyla %5’e kadar getirdiği 4.75 – 5 bandına kadar getirdiği politika faizini %5.6’ya kadar çıkaracağı piyasa tarafından düşünülüyor ve fiyatlanıyordu ama son banka iflasları sonrasında mart ayındaki iflaslar sonrasında şu anda piyasa faizinin en fazla %5’e kadar çıkarılacağı tahmin ediliyor. Belki 25 baz puan daha çıkarılacak. Ama sonra FED’in artık faiz artırımı yapmayacağı yönünde bir fiyatlama var.

Marttaki iflaslar banka iflasları sonrasında piyasanın fikri değişti. FED’den daha az faiz artırımı bekliyor ve bu da doları geri iletiyor. FED duracak faiz artırımları bitirecek ama Avrupa Merkez Bankası devam edeceği 3-4 faiz artırımı daha yapacak. Bu da Euro’ya yarıyor ve şimdi euro dolar paritesi 1.10’a kadar geldi. Geçen sene FED’in faiz artırımlarıyla Euro Dolar paritesi 0.95’e kadar düşmüştü. Parite şimdi yeniden 1.10’a kadar dayandı.

Bu arada Sterlin de dolar karşısında değer kazanıyor. 10 ay aradan sonra yeniden 1.25’e geldi. Sterlin’de geçen sene çok sert düşmüştü. Sterlin Dolar karşısında paritesi 1’e doğru gidecek gibi gözüküyordu. Ne Sterlin Dolar paritesi 1’e indi, ne de euro dolar paritesi 0.90’a geriledi.

Euro 21 liraya dayandı Sterlin de 24 lirayı buldu.

Dolar bütün dünyada Euro ve Sterlin karşısında değer kaybedince Türkiye’de de hâliyle Euro Sterlin Türk Lirası karşısında değer kazandı.

Bu artış Amerika ve Avrupa ekonomik pozisyonlarından kaynaklı olduğu için, yurtiçinde döviz kurlarına yapılan baskı ve seçim sonrası gelişmeler ile herkesin beklentisi hatta yabancı finans uzmanların da beklentisi doların 24-27 lira aralığında pozisyon alacağı yönünde.

Elbette döviz kurlarındaki artışların tarihsel gelişimine baktığımızda daha afaki yükselişler olabilme ihtimalini de kimse göz ardı etmiyor. Bakan Nebatinin söylediği gibi burası en dip Türk Lİrası’nın daha düşme ihtimali yok söyleminin nasıl geçersiz olduğunu tekrar tekrar deneyimledik.

Yorum yapın