Credit Suisse nasıl battı, işin aslı nedir?

İşte Credit Suisse batınca şu olur, bu olur, bankacılık sistemi çöker. Credit Suisse batarsa dünya yerle yeksan olur, bankacılık sistemi çöker diyenler, Credit Suisse batışı ya da Credit Suisse zora girişi 2023’ün mart ayında mı oldu?

Nedir Credit Suisse olayı o zaman? Credit Suisse batıyormuş. Nedir Credit Suisse?

Bu bir sürpriz değil Bu zaten olacak bir şeydi. Nedir dediğimizde uyuşturucu tacirlerinin, Bulgaristan’da, kara para aklamasına izin vermekten suçlu bulunan bir kurumdur. Mozambik’te dahi bir yolsuzluk davasına karışmış oradan bile ne indirebilirim diye operasyonlar çekmeye çalışmış bir kurumdur. Ve eski bir çalışan ve bir yöneticiyi de içeren bir casusluk skandalıyla medyaya büyük miktarda müşteri verisi sızdırmış bir kurumdur.

Gözden düşmüş bir finansçı, prensin ve iflas etmiş New York merkezli bir yatırım şirketi vardı. Bilenler, ilgilenenler bilir Archegos Capital Management diye burada bunlarla yatırım işlerine girmiş bir kurum.

Dolayısıyla müşterileri Credit Suisse çok çok çok önceden vazgeçmiş zaten. Ve mevzu sadece bu popüler başlıklar da değil. Mevzu bu adamların her türlü işe girip ondan sonra da yaptıkları yüksek riskli işlerden Zarar etmeleridir. Yatırım faaliyetlerinden yazdıkları zararlardır.

Yani mevzu sadece işte Amerikan tahvili almış. %2’yle %5 olunca zarar yazmış. Hayır bu değil, bundan bir operasyonel zarar olur ama Credit Suisse özelinde bu geçerli değil. Bu ne için geçerli biliyor musunuz?

Amerika’daki silikon vadisi Bankası, tek bir sektöre kredi vermiş tek bir aset kullanmış, kaynak kullanmış. ikisi birden patlayınca millet parayı geri çekince sistem iptal olmuş.

Ama ne oldu? Amerikalılar, Onun da mevzusunu kapattılar.

Credit Suisse
Archegos Capital Management

Yorum yapın