Döviz kurlarındaki sert yükseliş, akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Sektör kaynaklarına göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde litre fiyatı benzinde 2 lira 70 kuruş, motorinde 1 lira 37 kuruş ve oto gazda 67 kuruş artırıldı.

Artan akaryakıt fiyatları, birçok benzin istasyonunda uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu.

Vatandaşlar, zamdan etkilenmemek için gece yarısından önce yoğun bir şekilde akaryakıt ikmali yapmak için istasyonlara akın etti. Bu durum, trafik yoğunluğunu artırdığı gibi sürücülerin de zaman kaybetmesine sebep oldu.

Birçok sürücü, gelecekte akaryakıt fiyatlarının daha da artacağı endişesiyle erken saatlerde kuyruğa girdi. Bazı istasyonlarda, araçların sıra beklemek için uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi.

Kuyruklar nedeniyle şehir içindeki istasyonların bulunduğu caddelerde trafik yoğunluğu oluştu.

Uzmanlar, akaryakıt zamlarının vatandaşları olumsuz etkilemenin yanı sıra ekonomik dengeleri de bozabileceği konusunda uyarıyor. Yüksek akaryakıt fiyatları, ulaşım maliyetlerini artırarak toplumun genel yaşam standartlarını etkileyecek.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve buna bağlı olarak oluşan kuyruklar 2022 yılında da gündemdeydi. Ardı ardına yapılan zamların ardından akaryakıt fiyatları petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte 20 liranın altına gerilemişti.

Bu geceki zamla birlikte İstanbul’da benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak 23,99 TL’ye, Ankara’da 24,35 TL’ye, İzmir’de 24,38 TL’ye yükselecek.

Zamla birlikte motorinin litre fiyatı İstanbul’da yaklaşık olarak 22,11 TL’ye, Ankara’da 22,50 TL’ye, İzmir’de ise 22,52 TL’ye çıkacak.

Yorum yapın