İhtiyaç Kredisi’nde 70Bin Liranın Üzeri Verilmiyor Mu? İhtiyaç ve Ticari Kredilerde şartlar Ne?

Kredi musluğu kapanmanın eşiğine geldi, bankalardan 70.000 TL üstü krediye izin yok. Tahvil zorunluluğu TL dönüşüm oranı hedefi yabancı para zorunlu karşılık artışlarının üzerine bir de seçim belirsizliği ile karşı karşıya olan bankacılık sektörü, ihtiyaç kredilerinde 70.000 liranın üzerinde kredi vermemeye başladı.  

Kobi kredileri de belirsizlik nedeniyle sekteye uğradı. Önümüzdeki günlerde bankacılık sektöründe kredisizlik olacak gibi.  

Merkez Bankası menkul kıymet tutma ile ilgili değişiklik yaptığında kredinin üst limiti aşıldığında faiz oranını referans faiz oranı belirliyor. O üst limitlerin üzerinde verilen kredilerde bankalar bunun karşılığında menkul kıymet tutma zorunlulukları var. 

Şimdi 70.000 liraya kadar krediler için regülasyon onlardan muaf olduğu için o sadece ihtiyaç kredisi tarafında da var, . Onun dışında gördüğümüz kadarıyla. Şu anda kobiler dahil kobi kredileri dahil ciddi bir durgunlaşma oldu.  

Bankalar kolay kolay şu anda zaten kredi vermiyor. Bankalardan kredi alacaksanız mevduatın %30’nu bazen 40’nı vadesiz hesapta bırakmanızı istiyor sizden.  

Ayrıca verdiği kredinin yani ticari kredinin yanına sigorta masrafı ve başka masraflar, ek masraflarda ekleyerek o şekilde kredi imkanı sunuyor. İşte o mevduata verdiği faizi bir şekilde burada çıkartmaya çalışıyor ama bu şekilde sürdürülmesi çok zor. Çünkü bankalar sürekli bir takım cezalarla karşı karşıya kalıp sürekli zarar da etmek istemiyorlar. Kredi piyasası bir süre kuru diyebiliriz, 

Yorum yapın