Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi petrol tahkim davasında Türkiye’ye1.4 milyar dolar ceza

Sebahattin Önkibar’ın bugün ki videosunun konusu Petrol Kaçakçılığı davasında Türkiye’ye verilen 1.4 miyar dolar cezanın kabul edildiğiydi.

Sebahattin Önkibar’ın konuşması şu şekilde;

Yeni bilgiler belgeler geldi, aktarmıştım. Bu rakam 1 milyar 500 bin $ ceza yani haraç ödeyeceğiz. Bu kesinleşti. Zira Paris uluslararası tahkim mahkemesi’nin bu hükmüne karşın enerji bakanlığımız mahkemeye cezayı ödeyeceğimizi bildirdi. Bu 1 buçuk milyar doların faizi de var ve epey tutacak, bitmedi.

Yine petrol hırsızlığı sebebiyle türkiye’ye karşı açılan bir başka dava daha var. Dün dinlediğime göre bu hırsızlığın türkiye’ye maliyeti ise toplamda 3 buçuk milyar doları aşacak. Hırsızlık tabiri bana ait değil. Uluslar arası mahkemeye ait ve cezayı o sebeple verdiler.

Irak merkezi hükümete ait petrolün Barzani’yle işbirliği yapılarak çalınması ve Türkiye üzerinden pazarlanması hadisesi bu. Peki bu pis işin içinde Kim mi var, kimler mi var derseniz?

Gazeteci Mehmet yılmaz’ın araştırması ve de Tolga tanış’ın pontus ve beyefendi adlı kitabında yer alan bilgilere belgelere göre 2011’den itibaren power trans adlı bir şirket var. Sıkı durun o şirketin ortaklarından biri, Tayyip erdoğan’ın büyük damadı Berat Albayrak’tır.

Tekrar ediyorum, bunların belgeleri söz konusu kitapta mevcut. ilaveten bunlar 2016’da yayımlanan vikileaks belgelerinde de var. Ancak o belgelerin doğruluğu resmen kabul edilmediğini de belirteyim. Power trans şirketinin koordinatörü de Ekrem Keleş, o kim derseniz, damat berat albayrak’ın dayısının oğludur. Power trans şirketi 25 Mart 2011’de kuruldu. 18 mart 2011 tarihinde de Bakanlar Kurulu kararıyla Kuzey Iraktan petrol taşıma işinde tekel haline getirildi.

Bir parantez tam o günlerde uluslararası kamuoyunda ve rusya’da türkiye’nin bu Işid’in petrolüne aracılık ettiği Suçlamaları da yapılmıştır. Hatta Rusya, erdoğan’ın damadı işid’in petrolünü pazarlıyor, bile demişti. Özetle barzani’nin irak merkezi hükümetinden çaldığı petrol ve Berat albayrak’ın ortağı olduğu şirket tarafından taşınıp pazarlandığı iddiasıyla açılan davada mahkumiyet çıktı.

Soru şu, türk devleti özel bir şirketin suç ortaklığını ve sorumluluğunu niçin üstlendi?

Tayyip erdoğan’ın damadı Berat Albayrak o şirkete ortak olması üstlenir miydi? Türk devleti bu işin neresindedir, ceza neden verildi? Konu ısrarla niçin kamuoyundan gizleniyor? Neden iş bir açıklama yapılmıyor?

Bu konu o kadar hassas ve önemli ki. Bir gün berat albayrak’a sadece bu iddialar doğru mu dedim diye bana da var açıldı ve uzun süre onunla uğraştım. Çünkü söz konusu isim Tayyip erdoğan’ın damadı mıydı? Evet, bugün yaptığım gibi açık bilgileri gündeme getirip sadece bunlar doğru mu? Sorusunu sordum diye mahkemelerde yargılandım.

Defalarca yaşadım. AKP iktidarında itham etmeden soru sormanın karşılığı bile hapistir. Garabet pembe benim gibi birkaç kişi bu konuların üstüne giderken muhalefetin bu gibi şeyleri ağzına almaması. Yakından biliyorum.

Aylar önce Meral akşener’e Berat Albayrak dosyasını verdiler ama Meral hanım tek bir söz etmedi. Oysa söz konusu 3 buçuk milyar dolarla depremzedeler için bedavaya 10 binlerce ev inşa edilir. 6 bine yakın 40 derslikli okul yaptırılır, 35 şehir hastanesi kurulurdu. Allah aşkına buna kıyamet koparılacak da neye kıyamet koparılacak? Dünyanın her yerinde böyle bir rezalet 10 tane hükümet yıkar.

Sebahattin Kibar’ın o videosunun tamamı.

Yorum yapın