Kuru Soğan Fiyatları İçin Bir Hafta Sonra Düşecek Açıklaması Geldi.

Soğan fiyatlarının 30 liraya kadar dayanması üzerine özellikle seçim öncesi ekonomi yönetiminin attığı adımların ne kadar eksik kaldığını gözler önüne serdi. Özellikle muhalefet bu durumu çok iyi değerlendirerek kamuoyuna anlatarak yanlışları gözler önüne serdi. Sosyal medya günlerdir soğan ve çeyrek altın fiyatlarını karşılarır durumda.

Zam şampiyonu soğan için fiyatların düşeceği tarihi Tarım ve Orman Bakanı Cahit Kirişçi verdi. Bakan Kirişci, soğan fiyatının bir hafta içinde düşeceğini açıkladı. Bu durum yüzünden üreticinin suçlanamayacağını da dile getirdi.

Son günlerde kuru soğan fiyatında yaşanan artış gündemde ki yerini koruyor. Bu durum için Terım ve Orman Bakanlığı da resmi bir açıklamada bulundu.

“İhtiyacımızı karşılayacak soğan üretiminin gerçekleştirildiği bilinmektedir. Sahip olduğumuz arazi varlığı ile farklı coğrafi bölgelerimizde değişen iklim özellikleri, ülkemizin bir bölgesinde ekim yapılırken bir başka bölgemizde hasat yapmaya imkan vermektedir. Böylece halkımızın gıda ihtiyacı kesintisiz bir şekilde karşılanmaktadır” denildi.

Nisan ayı içinde Adana ve Hatay’da turfanda soğan hasadı başladı. Bu seneki rokelte geçen seneden daha iyi. Geçen yıl Adana ve Hatay’da 272bin ton hasadı gerçekleşmişti. Bu yıl 284bin tonu bulacağı öngörülmektedir.

Bu verilere göre soğan fiayatlarının bir hafta içinde düşmesi bekleniyor. Düşüşün ne kadar olacağı ve ne kadar süreceği belli değil ancak beklenti kısa bir süre içinde olsa eski fiyatlarında altına düşebileceği yönünde daha sonra sabit bir seyir izleyeceği öngörülmekte.

Yorum yapın