ÖZGÜR DEMİRTAŞ’IN EFSANE KONUŞMASI YILLARDIR GÜNDEMİNİ KORUYOR.

Şimdi bakın öbür, yarın sorunuza yani burada mesaj alındı mı? Yanlışlar devam mı eder yoksa geri mi dönülür?

Diyelim ki devam etti, geri dönülürse çok güzel belli bir hasar aldık, darbe aldık ama Türkiye kendini gayet onarabilecek güçte bir ülke. Ama diyelim ki yanlıştan geri dönmedi. Ve şu tip demişler, devam ettim, dolar yükselirse yükselsin. Bir şey olmaz. Faiz enflasyonun sebebidir, faizi indirelim, enflasyon insin gibi söylemler devam ederse açık ve net söyleyeyim.

Piyasa, Türkiye’nin gözünün yaşına bakmaz neden biliyor musunuz? Çünkü piyasa Avustralya’nında gözünün yaşına bakmaz. Almanya’nın da gözünün yaşına bakmaz, Amerika’nın bile gözünün yaşına bakmaz. Ki bakmadı 2008 yılında, bizim bunu anlamamız lazım. Biz şimdi çok duygu yüklü bir millet olduğumuz için insanlarla veya canlılarla ilgili konuşurken hep bize karşıymış gibi düşünüyoruz. Piyasa cansız bir şey, duygusuz bir şey ve aynı zamanda da rasyonel bir şey. Piyasa niye rasyonel hata yapılır, cezalandırılıyor.

Bugün bize yarın böyle demeye devam edersek daha da ayrışırız. Dolar endeksi zaten görüşecek ya bu arada dolar endeksi -100’e yaklaştı ki vurdu. 2000’li yıllarda 120’ydi. Oralara kadar ben ulaşmasını beklemiyorum ama en azından bir 105’li seviyelere kadar çıkmasını düşünüyorum.

Dolar endeksi ne demek? Amerikan dolarının birçok ülkenin para birimine göre ortalama değeri demek. Şimdi bu yukarı çıkarken eğer biz de bu yanlış söylemlere devam edersek, ben size bunlar kehanet değil kahve falı değil bunlar bilimden birer parça ne olacağını açık ve net anlatayım.

Bu devam ederse Türk Lirası değer kaybetmeye devam eder. Dolar artmaya devam eder. Bizim enflasyon tam düşüyor derken düşmemeye devam eder. Faizin inmesiyle beraber politika faizinin inmesiyle beraber. Bizim piyasa faizi artmaya devam eder. Türk devleti daha büyük bir faiz yükü altına girmeye devam eder. Ham madde fiyatları artar, piyasaya yansır, iş iyice donuklaşır, yabancı yatırımcıları bir saniye der.

Özgür Demirtaş Youtube Kanalı : @PROFDROZGURDEMIRTAS

Yorum yapın