Ruslar ve Çinliler Dolara İlk Baltayı Vurdu.

Rus petrol şirketi Rosneft, Çinli CNPC şirketiyle yılda 40 milyon tona ulaşan petrol sevkiyatı ödemelerinde ulusal para birimlerine geçildiğini açıkladı. Rusya, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle uluslararası anlaşmalardaki ödemelerde dolar ve eurodan uzaklaşmaya çalışıyor ve Asya piyasalarına yönelik sevkiyatlarını artırmak istiyor.

Rosneft, Çinli CNPC şirketiyle yapılan petrol sevkiyatı ödemelerinde yuan ve rubleye geçildiğini duyurdu.

Rosneft’in açıklamasına göre, Rosneft Başkanı İgor Seçin ve CNPC Başkanı Dai Houliang arasında St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu sırasında bir görüşme gerçekleştirildi.

Açıklamada özellikle Rusya’nın Çin’e yönelik petrol sevkiyatlarının ele alındığı belirtilerek, “Rosneft, CNPC’ye yılda 40 milyon tona ulaşan petrol sevkiyatının ödemelerinde ulusal para birimlerini kullanmaya başlamıştır” denildi.

Diğer bir Rus enerji şirketi olan Gazprom da Eylül 2022’de CNPC şirketiyle doğal gaz sevkiyatı ödemelerinde yuan ve rubleye geçilmesi konusunda anlaşma sağladığını duyurmuştu.

Rusya, Batılı ülkelerin uyguladığı finansal yaptırımlar nedeniyle uluslararası anlaşmalardaki ödemelerde dolar ve eurodan uzaklaşmayı hedefliyor.

Yaptırımların etkisiyle Rusya’nın Batılı ülkelere yönelik enerji sevkiyatları azalırken, özellikle Çin gibi Asya piyasalarına yönelik sevkiyatları artırma amacı güdüyor.

Yorum yapın