Tek başına madencilik yapan bir cüzdan, 6.25 BTC’lik blok ödülünü ele geçirdi.

Saniyede yaklaşık 1 petahash (PH/s) hash hızına sahip bir solo Bitcoin madencisi, mevcut piyasa fiyatlarıyla 160.000 dolardan fazla değere denk gelen 6.25 Bitcoin (BTC) değerindeki bir blok ödülünü başarıyla elde etti.

Bu kadar küçük bir madenci, mevcut zorluk seviyesinde ortalama yedi yılda bir tek başına bir blok çözebileceğinden, bu olağanüstü nadir bir durumdur. Ödülün, madencilik zorluğunun neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 52.39’a ulaştığı bir dönemde kazanılması da dikkat çekicidir.

Blok ödülünü kazanan solo madencinin kimliği veya konumu açıklanmadı. Ancak tek başına madencilik yaparak 1 Bitcoin elde etmek için gereken elektrik maliyetinin Türkiye’de yaklaşık 22.000 dolar, ABD’de ise 46.000 dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu madencilik operasyonunun karlı olabilmesi için düşük elektrik maliyetlerinin söz konusu olduğu bölgelerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

“Tek başına madencilik yapan bir cüzdan, 6.25 BTC’lik blok ödülünü ele geçirdi.” üzerine 3 yorum

  1. Kararlılık çok önemli. Piyasaların yasal alt yapısı uygun hale gelip devletler dijital parayı benimsediği takdirde kripto paralar altın çağını yaşayacak.

    Cevapla

Yorum yapın