Yabancı yatırımcı Türkiye’nin Döviz Rezevlerinin Artacağını Öngörüyor

Moody’s adlı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun son dönemde yayımladığı Türkiye ekonomisi analizine ek olarak, önde gelen İngiliz bankası Barclays de gelişmekte olan piyasalar araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerindeki artışın gelecekte de sürmesinin beklendiğini vurguladı.

Barclays’in raporunda, “2024 yılının sonuna kadar yabancı para cinsinden rezervlerde 17 milyar dolarlık bir artış bekliyoruz. TCMB, seçimlerden bu yana brüt rezervlerini 17 milyar dolar artırdı. Ancak sonbaharda mevsimsel etkilerin tersine dönmesiyle, yılın geri kalanında trendin yavaşlayarak 2 milyar dolar daha artmasını öngörüyoruz. Metodolojimize göre, 2024’te rezervlerde 14 milyar dolar daha artış bekliyoruz. Eğer BAE’den gelen finansman akışları öngörülerimizin ötesinde olursa, döviz rezervlerindeki iyileşme daha da büyük olabilir.” şeklinde ifadelere yer verildi.

Aynı şekilde, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye ekonomisi analizinde, “Seçimlerden önce TCMB, döviz kuru değer kaybını kontrol altına almak için müdahalelerde bulundu. Ancak şu anda büyük müdahalelerin sona erdiği görülüyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Analizde, Türk lirasındaki piyasa kaynaklı değer kaybının ihracatçıların rekabet gücünü artırıcı bir etki yarattığı ve TCMB’nin de döviz rezervlerini artırmak için fırsat sağladığı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervleri yükseliş eğilimini 8 hafta boyunca sürdürdü ve 4 Ağustos haftası itibarıyla 115,6 milyar dolara yükseldi. Bu artışlar, Kur Korumalı Mevduat (KKM) dönüşlerinin ağustos ayında rekor seviyede olduğu ve seçim sonrası ekonomi yönetiminin attığı adımların bu trende olumlu etki ettiği dikkate alındığında, analistler tarafından da desteklendi.

Ayrıca, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) de TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’ın Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’ndaki açıklamalarının ardından 400 baz puanın altına düşerek yabancı yatırımcı ilgisini çekti. Bu ilgi, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Erkan’ın yabancı yatırımcılarla buluştuğu JP Morgan Türkiye Ekonomik Forumu’nda da gözlemlendi.

“Yabancı yatırımcı Türkiye’nin Döviz Rezevlerinin Artacağını Öngörüyor” üzerine 2 yorum

Yorum yapın