Yatırım Amaçlı Konut Sektörü İçin Tehlikeli Bir Virajdayız

Konut fiyatları neden artıyor?

Konut fiyatlarında ciddi bir manipülasyon var. Bu manipülasyona neden olan güç siyasi iktidar. Son bir yıl içerisinde iktidarın açıkladığı konut finansmanıyla ilgili paketlere bakalım. Geçen yıl bir paket açıklanmıştı. 0.076 kredi denildi. Ertesi gün hatta aynı akşam ikinci el konut piyasasında fiyatlar bir anda %20 artmıştı ki bunu ilanlarla da kamuoyu gördü.

Ne oldu, kaç kişi bu 0.76 krediden faydalanabildi? Neredeyse hiç kimse faydalanamadı, faydalanan 100-150 kişi, o da belirli bir kesim. Hemen bakıyoruz 3 ay öncesine, hatta 2 ay öncesinde yeni bir paket açıklanmıştı.

Konut finansmanındaki teminat oranı düşürülmüştü. Yani neredeyse sıfır vade uzatılmıştı. Peki kaç kişi gidip bankalardan kredi alabildi, kimse alamadı? Bugün bankacılık sektörüne baktığımız zaman konut kredisini faizlerinin %2.20 ortalamada olduğunu görüyoruz. 2.20 demek yani şu anda 26 – 27 bilemediniz 30 demek enflasyonun %55 olduğu bir ülkede %60’a dayandığı bir ülkede ben herkesin koşarak gidip %30’dan kredi çekip fiyatına bakmadan ev almasını tavsiye ederim. Çünkü Kafadan zaten enflasyon karşısında o faiz yok oluyor. Taksitlerinizi eriyip bitiyor.

Buna rağmen insanlar bu krediye ulaşabiliyor mu? Hayır, ne özel banka veriyor bu krediyi ne de kamu bankaları veriyor. Almak isteseniz bile size sembolik olarak 200 – 300.000 TL bilemediniz 1.000.000 TL veriyor.

Bu rakamlarla da hiçbir ev, hiçbir konut alamıyorsunuz. Bu durum bu politikanın çökmesi anlamına geliyor. Ancak bu söylemler konutta bir manipülasyon yaratıyor.

Konut fiyatlarını takip edebilmek için en önemli gösterge özellikle ikinci el konut piyasasıdır. En önemli gösterge konut satışlarıdır.

Türkiye’de konut satışları hızla düşüyor ve daha da düşecek. Bütün dünyada olduğu gibi halen konut piyasasında insanlar bunu algılayamadı ve önümüzdeki dönemde Merkez bankasının önünde fazla seçeneğin olmadığını, faizleri artırmak zorunda kalacağı aşikar.

Faizlerin yükselmesi halinde konut satışının artmasını beklemek hayalcilik olur. Satışların olmadığı bir yerde talebin olmadığı bir yerde fiyatlar düşmek zorunda. Hele şu anda Türkiye’de konut fiyatları dünyada en çok artış gösteren sektörlerden en önemlisi.

Bu ülkede yüksek enflasyon var. Enflasyon gerçeğiyle artan inşaat maliyeti var fakat inşaat maliyetinin çok üstünde bir köpük var. istanbul’da bugün 2 + 1 yeni bir konut 11.000.000 liradan satılıyor. Bugün Türkiye’de 11.000.000 liralık bir alım gücüne sahip hangi kesim kaldı.

Konut fiyatlarında yaşanacak balonun eninde sonunda faiz artışıyla birlikte düşmesi çok güçlü bir olasılık. Bu durum kendisi oturmak amacıyla alacak insanlar için fazla geçerli değil. çünkü artık oturacağınız ev için 1.000.000 fazla 2.000.000 eksik onu pek bir anlamı yok. O bir ihtiyaçtır, ihtiyacınızı karşılamak için alıyorsunuz.

Bu durum genelde yatırım amaçlı konut alanlar için geçerli. Ancak yatırım amaçlı konuta yönelenler büyük bir hüsrana uğrayabilir Faizlerin artışıyla birlikte yatırım amaçlı konuta yönelenler büyük bir şok yaşayabilirler.

Yorum yapın